Aylık arşivler: Haziran 2018

Yüksek Ateş ve Tedavisi

Vücut sıcaklığının normal değerden yüksek olması durumuna yüksek ateş denir.Vücut sıcaklığı vücudunun farklı bölgelerinde değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda termometre ağza konulduğunda görülen ısı ile koltuk arasındaki değer arasında yarım derecelik bir fark görülür. Vücut ısısı gün boyunca yarım derece oynayabilir.
Sabahın erken saatlerinde ısı düşük iken akşama doğru ısı yükselebilir. Vücut ısısı 36 ile 37,5 arasında gün boyu değişkenlik gösterir. Bu değerler normal değer olarak adlandırılır. Vücut ısısının 37,5üstüne çıkması ile yüksek ateş görülmeye başlar. Ateşlenme, üşüme, titreme, baş ağrısı, bunalma, huzursuzluk, vücut kırgınlığı, iştahsızlık, sayıklama, havale gibi bir çok belirti yüksek ateşin habercisidir.
Yüksek ateş nedeni genellikle soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, sinüzit, kulak iltihabı, böbrek hastalarında sıklıkla görülen durumdur. Bu yüzden tedaviden önce durum mutlaka önceden tespit edilmelidir.
Yüksek ateş durumunda hastanın göğsüne ve sırtına yoğurt sürmelisiniz. Sürülenler kuruduktan sonra ılık su ile ıslatılmış bezle silinmelidir. Kişi bol sıvı tüketmelidir. Ilık su ile banyo yapmalı kesinlikle kalın giyinmemelidir.

Uçuk Nedir?

Uçuk Nedir?Enfeksiyona bağlı olarak genellikle ağız burun ve cinsel bölgelerde görülen bir rahatsızlık durumudur. Virüslerin etkisi ile oluşur. Derinin bir noktasında su kabarcığı ve yaralara sebep olur. Uçuk 1 gün ile 2 gün içinde meydana gelip iyileşmesi 4-5 gün sürebilir.

Uçuk Nedenleri Nelerdir?
Herpes simplex virüsünün etkisi ile ortaya çıkar. Ağrılı ağız yarası, boyun bezlerindeki hassasiyet ve çocuklarda ateşlenmelere neden olur.

Uçuk Belirti Ve Bulguları Nelerdir?
1- Güneşe ve rüzgara maruz kalmak
2- Karıncalanmalar, yanmalar, iltihaplar ve kabarcıklar oluşur
3- Stres
4- Enfeksiyonlar

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?
Antiviral krem ve losyonlar ile uçuk olan bölge tedavi edilir. Antiseptik krem ve solüsyonlar kullanılarak ikincil bakteriyel fonksiyonlar önlenebilir. Bulaşmanın önüne geçmek için kişi ile doğrudan temastan uzak durulmalıdır. Güneşten korunma yöntemlerini kullanmak uçuğun önüne geçmede oldukça önemlidir.

Stresin Vücuda Verdiği Zarar

Stresin Vücuda Verdiği ZararUzmanlar stresin vücuda büyük zararlar verdiği yapılan son araştırmalarda ortaya çıktı. Stresin vücuda etkileri şunlardır:
1- Stres saç uzamasını engeller. Stres hormonları saç uzamasını engeller. Sürekli stresli olan kişilerde kepek oluşum hızı da artar. Stres saçların dökülmesine neden olur. Saç sağlığı için stresten uzak durup Omega 3 içeren besinler tüketmelisiniz.
2- Stres boyun ve sırt ağrılarına neden olur. Boyun ve sırt bölgesinde hassasiyetler oluşabilir. Stres baş ağrısına neden olur. Bu yüzden stresten uzak bir yaşam sürmeliyiz.
3- Stres karın ağrısı ve bağırsak hastalıklarına neden olur. Kramp, karın ağrıları ve şişkinlikler strese bağlı olarak ortaya çıkar.
4- Stres hormonları sinir hücrelerini öldürür. Bu durum kişide depresyonların oluşmasını sağlar.
5- Stres akciğer rahatsızlığını tetikler.Stres astımın tetikleyicisi olarak bilinir. Stres tüm bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Strese bağlı olarak kişi nefes darlığı yaşayabilir.

Stresten kurtulmak için şu tavsiyelere uymalısınız:
1- Hiçbir sorunu kafaya takmayın. Rahat olmalısınız.
2- Hayata ilişkin büyük riskler almayın. Tehlikeli işlerden uzak durmalısınız. Özellikle borsa gibi kaybetme riski yüksek kişiyi olumsuz etkileyecek durumlardan uzak durmalısınız.
3- Kendinizi sık sık rahatlatmalısınız. Bu anlamda piknikler yapabilir açık hava gezilerine katılabilirsiniz.
4- Stres yaratacak durumları önceden tespit edip hayatı daha sağlam ve garantici yaşayama bakmalısınız. Strese girdiğinizde bu durumdan çıkmak için mücadele etmelisiniz. Ne olursa olsun kendinizi asla bırakmayın.

Sara ve Tedavisi

 Sara ve TedavisiSara bir çeşit sinir hastalığıdır. Saranın neden beynin çalışmasında görülen anormal durumdur. Tıp dilinde epilepsi olarak bilinir. Grand mal ve petit olmak üzere 2 tür sara çeşidi vardır.
1- Grand Mal: Saranın en ağır biçimidir. Hasta nöbet geçirmeden önce aura evresine girer. Bu sırada nöbetin geleceği anlaşılır. Kulak çınlaması, belirli noktalarda ağrı ve titremeler görülür. Anlaşılmayan bir koku hissedilmesi yaşanır. Kol ve bacaklar ritmik olarak kasılıp gevşer. Ağızda köpürme görülür, Kişi olayın aka bininde dilini ısırabilir. Kişi farkına varmadan küçük ve büyük tuvaletini yapabilir. Kısa bir süre sonra kasılmalar, derin soluk almalar sakinleşir kişi kendine gelir.
2-Petit Mal: Saranın hafif biçimde yaşanması durumudur. Şuur kaybı görülür ama kasılma gevşeme durumları gözükmez. Çevredeki kişiler bu sara nöbetinin geçirildiğini anlamaz. İlkyardım daha çok hastanın nöbet geçirdiğinde zarar görmemesine yönelik tedbirlerdir. Kişinin dilini ısırmaması için temiz bir mendil top şeklinde ağzına koyulur.
Bir kahve kaşığı üzerlik tohumunun havanda dövülüp su ile içilmesi sara nöbetlerine iyi gelmektedir.

.

Kan Gurubuna Göre Diyet

Kan Gurubuna Göre Diyetİnsanlar enerji ihtiyaçlarını besinlerden elde eder. İnsanlar farklı kan gurubuna mensup oldukları için farklı besin değerlerine ihtiyaç duyarlar. Kan gurupları kişilerin beslenme yapıları hakkında bilgi verir. Kan gurubuna göre hazırlanan diyet listeleri olumlu sonuçlar vermiştir. Kan guruplarına göre zararlı, yararlı ve etkisiz besin gurupları vardır.
1- A Grubuna Göre Diyet
Bu gurup vejetaryen olmaya yakın gruptur. Sebze ağırlıklı diyet etkili sonuçlar verir. Balık ve tavuk tüketmeleri tavsiye edilir. Tahıl ürünleri ve soya proteinleri tüketebilirsiniz. Sütlü besinler, salam, sosis, pastırma, et, patates, lahana uzak durulması gereken besinlerdir.
2- B Grubuna Göre Diyet
Sütlü besinler sizin için ideal gruptur. Midye gibi kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalısınız. Kuzu ve tavşan eti sizin için zararlı iken dana ve hindi eti tüketebilirsiniz. Bol zeytinyağlı salata yiyebilirsiniz. .
3- AB Grubuna Göre Diyet
Yoğurt, deniz ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Dana ve sığır etinden uzak durmalısınız. Hayvansal yağlar, sarımsak, sirke, tavuk tüketimi de bu kan grubuna zarar verebilir.
4- 0 Kan Grubuna Göre Diyet
O grubu et yemeyi sever. Kırmızı et, karaciğer, beyaz et ve balık ağırlıklı beslenebilirsiniz. İyot tuzu kullanımı tercih edilir. Sebze yemekleri ve bol miktarda brokoli tüketmelisiniz. Beslenirken aşırıya kaçmadan dengeli ve düzenli beslenmelisiniz.

Raşitizm ve Tedavi Yöntemleri

Raşitizm ve Tedavi YöntemleriÇocuklarda en sık görülen kemik hastalığıdır. Raşitizm hastalığının temel nedeni D vitaminini yeteri kadar almamaktan kaynaklanır. Yeterli güneş almayan çocuklarda bu rahatsızlık sıklıkla görülür. Rutubetli karanlık basık evlerde yaşayan yeteri kadar süt içmeyen aşırı unlu gıdalar tüketen çocuklarda raşitizm hastalığı sıklıkla görülür.

Raşitizm hastalığı genellikle 2 yaşındaki çocuklarda görülür. Çocuklarda aşırı huysuzluk ve sürekli terlemeler gözükür. Çocuklarda iştah azalır ve kabızlık durumu ortaya çıkar. Çocukların adaleleri gevşer, derileri soluk ve kansız olur. Dişleri oldukça geç çıkar ve çok erken çürümeler olur. Raşitizm olan çocuklar yürümeyi oldukça geç öğrenirler. Bacak kemikleri çarpık olur. Düz taban durumları gözükür.

Raşitizm olan çocuklar deniz kum ve güneş banyosu yapmalıdır. Kış aylarında haftada en az 3 kere ılık banyo yapmalı sık sık güneşe çıkmalıdır.

Hastanın vücuduna zeytinyağı ya da ceviz yağı ile iyice ovulup 6 saat sonra kişinin ılık banyo yapması iyi gelecektir. Kişinin süt ve süt ürünleri tüketmesi beslenmesine dikkat etmesi şarttır.

Migren ve Tedavisi

Migren ve TedavisiHalk arasında yarım baş ağrısı olarak adlandırılır. Soğuk terleme ile gelip başın ve yüzün yarısını kaplar. Ağrılar bazen dayanılmayacak kadar şiddetli gözükür. Birkaç dakika sürdüğü gibi saatlerce günlerce sürebilir.

Migren hastalıkların belirtisi olduğu gibi bazen nedensiz olarak ortaya çıkabilir. Bazı migren durumları irsidir. Başın yarısında zonklama şeklinde kendini gösteren migren bulantı ve kusmalarla kendini belli eder. Göz önünde siyah bekler, bulanık lekeler uçuşabilir. Bazı kişiler konuşma güçlüğü çekebilir. Ağrı geldiğinde kişi karanlık odada sırt üstü yatmalıdır. Hazımsızlığı önlemeli haftada iki kere ılık banyo yapmak migrene iyi gelecektir. Sebze yemek, kahve sigara alkol çay azaltmak migrene iyi gelir.

Bir tane lahana yaprağı ince ince doğrandıktan sonra temiz bir bezin arasına konulup alına koyulması migrene iyi geldiği söylenir. Bu yöntemin dışında halk arasında migrene iyi geldiği söylenen binlerce yöntem vardır. Bu yöntemleri denmek sağlık açısından ciddi sıkıntılar doğurabilir. Bu anlamda mutlaka uzman desteği alınmalı denenmemiş yöntemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Leğen Kemiği Ağrısı Nedir?

Leğen Kemiği Ağrısı Nedir?Leğen kemiği bölgesinde oluşan ağrılar eklem sorunlarına ve kemik erimelerine işaret eder. Bu gibi durumlarda kişi zaman kaybetmeden uzman doktora görünmelidir.

Leğen Kemiğinin Ağrısının Sebepleri Nelerdir?
Leğen kemiğine bitişik olarak kalça eklemi, kas, tendon, bağ doku ve destek doku bulunur. Bu bölge darbeler ve kontrolsüz yapılan egzersizler sonucunda hasar görür. Burkulmalar, trafik kazaları leğen kemiğinin zarar görmesini sağlar. Alınan sert darbeler leğen kemiğinin kırılmasına neden olur. Leğen kemiği kırıklıklarında kişi şiddetli ağrılar yaşar. Kemik kanserleri de leğen kemiği ağrısına neden olur.

Leğen Kemiği Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?
Leğen kemiği ağrısına neden olan sebepler bulunarak tedavi süreci başlatılır. Leğen kemiği ağrısı 1 haftadan uzun sürer. Bu yüzden kişi zaman kaybetmeden uzman doktora gitmelidir. Steroid olmayan iltihap önleyen ağrı kesiciler kullanılır. Kemikleri güçlendiren bir beslenme takvimi uygulanır. Kas ve dokuların olumsuz etkilendiği leğen kemiği ağrılarında kişi yatakta dinlenmeli ve aşırı kilolarından kurtulmalıdır.

Kırıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kırıklar ve Tedavi YöntemleriÖzellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte kırık çıkık şikayetlerimiz oldukça artar. Bu yazı dizimizde kırık çıkık tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Yanlış ilk yardım yöntemleri ciddi sağlık sorunları doğuracaktır. Bu anlamda yazı dizimizi dikkatle okumalısınız.

Kırıklar çarpma, vurma, düşme etkisi ile kazalar sonucunda meydana gelir. Kırıklar kapalı kırıklar ve açık kırıklar olmak üzere 2 ye ayrılır. Kemik bir ya da birkaç yerinden kırılıp parçalanabilir. Kırılan kemik noktalarında şiddeti ağrı ve şişkinlikler görülür. Kırılan yer elle yoklandığında duyulabilir bir tıkırtı duyulur. Bazen kırılan kemik kasları ve eti delerek dışarı fırlayabilir.

Kemik kırıklarında yapılacak ilk iş kemik uçlarını karşı karşıya getirmektir. Hiç kıpırdamayacak şekilde tampon tedavisi uygulanır. Tampon tedavisinden sonra kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
Kırıklarda kişinin hastaneye taşınması sakıncalı durumlar doğurabilir. Bu anlamda sağlık görevlilerinin çağrılıp taşımanın sağlık görevlileri tarafından yapılması doğru olacaktır.

Kırık tedavisinde 1 baş kuru sarımsağın iyice dövülüp tülbent içine konup kırık bölgenin üzerine sarılması kırık bölgedeki şişliğin ve berelenmenin iyileşmesini sağlayacaktır.