Yüksek Ateş ve Tedavisi

Vücut sıcaklığının normal değerden yüksek olması durumuna yüksek ateş denir.Vücut sıcaklığı vücudunun farklı bölgelerinde değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda termometre ağza konulduğunda görülen ısı ile koltuk arasındaki değer arasında yarım derecelik bir fark görülür. Vücut ısısı gün boyunca yarım derece oynayabilir.
Sabahın erken saatlerinde ısı düşük iken akşama doğru ısı yükselebilir. Vücut ısısı 36 ile 37,5 arasında gün boyu değişkenlik gösterir. Bu değerler normal değer olarak adlandırılır. Vücut ısısının 37,5üstüne çıkması ile yüksek ateş görülmeye başlar. Ateşlenme, üşüme, titreme, baş ağrısı, bunalma, huzursuzluk, vücut kırgınlığı, iştahsızlık, sayıklama, havale gibi bir çok belirti yüksek ateşin habercisidir.
Yüksek ateş nedeni genellikle soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, sinüzit, kulak iltihabı, böbrek hastalarında sıklıkla görülen durumdur. Bu yüzden tedaviden önce durum mutlaka önceden tespit edilmelidir.
Yüksek ateş durumunda hastanın göğsüne ve sırtına yoğurt sürmelisiniz. Sürülenler kuruduktan sonra ılık su ile ıslatılmış bezle silinmelidir. Kişi bol sıvı tüketmelidir. Ilık su ile banyo yapmalı kesinlikle kalın giyinmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir